I dag är en bra dag, rolig dag.
Kvinna har namnsdag och det flaggas överallt, till och med bussarna flaggar för mig, det känns bra, för visst är det mig de flaggar för … och alla andra Sylvior, eller är det för drottningen kanske … Fler människor än jag räknat med, har gratulerat mig på min namnsdag. Att jag sen fick en avisering från PostNord om ett paket som väntar på Tempo, förgyllde dagen ytterligare.
Ja, så har jag fotat några humlor igen, kan liksom inte låta bli. De börjar bli slöa nu, humlorna och sätter sig gärna på den vita husväggen emellanåt.
I går morse när jag satt utanför vårt hus och väntade på Iceman landade den här krabaten på min jacka. Han såg helt slut ut, misstänker att han inte orkade ta sig till husväggen, där flera av hans kompisar satt. Jag hade kameran med mig, för planen var att jag skulle ta mig hem gående och fota lite annat än humlor. Tankar som är så bra på morgonen är inte lika bra mot kvällningen, kvinna ringde Iceman och Iceman ryckte ut som den räddare i nöden som jag vet att han är.
Lekte lite med mina leksaker när jag kom hem, kände mig lite blåst på fotograferandet så att säga. Den andra figuren som också stod där hann blåsa ner bland blommor och blader innan jag fick den på bild. Jag gav upp ganska snabbt, fantasin hade sina begränsningar och jag var slut mentalt.
I kväll fick jag en skaplig bild på humlan. Nöjd men jag kan bättre.
Solhattarna är svåra att misslyckas med, så jag avslutar dagens inlägg med denna bild.
Bless bless
Oj vad du är företagsam när det gäller att hitta motiv! Och bra blir det!
Själv är jag inte så påhittig, ser jag inget så finns det inget liksom 😉 Kanske därför inspirationen tryter titt som tätt!
GillaGilla
lekbilden är jättekul! och så kan jag konstatera att du är en humletämjare! jag blir helt avundsjuk! och solhatten är toppen!
GillaGilla
Tack så mycket 😊 men inte är jag någon humletämjare, det är bara så kul att försöka få skärpan på dem när de flyger, vilket är en utmaning. Lekfigurerna är jätteskoj att laborera med men ack så små, så små.
GillaGilla