Vi har nu varit gifta i 10 år och varit tillsammans lite mer än så. 10 år är lika med tenn och det hade kära Iceman koll på, inte kvinna. En tennljusstake kom han hem med på den stora dagen.
”Antik”, tillverkad 1968 ….
I fredags åt vi räkor och drack champagne ute på altanen.
I går lördag, åkte vi till Stockholm och vandrade omkring på Söder, härlig stadsdel tycker vi.
Klockan 18.30 hade Iceman beställt bord på en restaurang men han berättade inte vart vi skulle gå. Vi tog tunnelbanan från Medborgarplatsen till Odenplan.
Kvinna skjuter ibland från höften och då blir det ofta lite snett och suddigt. Jag tycker det är så pinsamt att fotografera folk men samtidigt riktigt spännande att fota i stadsmiljö.
Tennstopet hamnade vi på, kunde ju inte bli bättre. Det här är bardelen, i matsalen där vi åt, kom aldrig kameran fram. Mätta och belåtna drog vi oss sakta men säkert hemöver.
5 minuter innan pendeln kommer, gott om tid ….
Hemma, klockan är inte mycket men det är alldeles becksvart, testade att ta ett kort ändå och det gick ju hyfsat bra. Högt Iso, 6400 men bilden är helt OK för mig.
Bless bless
Grattis!
GillaGillad av 1 person
Tackar 😊
GillaGillad av 1 person
gratulerar så här lite efter! kul att ni firar bröllopsdagen. och extra kul att maken överraskade dig! gatufoto är ju så kul, när man har vågat sig på det! jag tycker faktiskt att din bild på cyklisterna är riktigt lyckad. rik av aktivitet och fart!
GillaGilla
Tack så mycket, det är alltid roligt att bli överraskad när det är trevligheter. 🤗
GillaGilla
Grattis till 10 år!
Må det bli många många fler!💞
GillaGillad av 1 person