Bak · Barnbarn · Familj · Foto · Hemma · Mat

Första besöket

I dag kom hon hit, det senaste underverket lilla L, två veckor gammal nu.

 

img_2123
Så liten och go!
Eftersom kvinna är helt såld på surdeg nu för tiden bestämde jag att vi skulle äta surdegspizza till lunch.

f62aa149-6b6f-48f0-a53b-3d0f844002c6
Det var bra drag i den här grunden, hade den fått stå i rumstemperatur en halvtimme till hade den bubblat över. Fort in i kylen och i går kväll efter jobbet gjorde jag pizzadegen som fick jäsa en stund i rumstemperatur och in i kylen över natten.

29fb10c5-1753-42df-955d-45d8125b4f78
Mumsigt gott!

Tre jonasson-9052
afi Daddi med sina barnbarn

Atli, bw-9073
Den här spelevinken är full i bus men jag fick några bra bilder ändå, även om han inte kan sitta still. Börjar skolan på måndag gör han också.

Bless bless

2 kommentarer på “Första besöket

  1. Underbart det där första mötet med en ny medlem i familjen 🙂 ♥
    Surdegspizza ser mumsigt ut – tyvärr är jag nog inte tillräckligt huslig för att fixa en sån, men gott ser det ut!
    Åren går fort … och skolan väntar – mitt mellanbarnbarn börjar tvåan och den äldre börjar fyran – ofattbart!

    Gillad av 1 person

    1. De där små händerna … och fötterna, helt underbara! Ja, surdegspizza kräver planering, kanske skulle man ha en deg ständigt i kylen … eller i frysen, ska banne mig testa 🙂 Åren går jättefort när en tittar i backspegeln och mitt äldsta barnbarn börjar också i tvåan, han som nyss föddes. 🙂

      Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s