Bak · Hemma · Hundar · Mat

En dag i skogen

Trodde jag … men jag borde kommit ihåg att en kollega som bor i närheten, berättat att skogen var skövlad. Det gjorde jag inte och jag blev förfärad. Det är dags att hitta andra svampställen!

Lite frötallar kvar och inte så mycket mer.

Fortsatte en bit förbi kalhygget och in i skogen, bara för att upptäcka att grisarna varit och bökat runt ganska så rejält. Här ville vi inte vara, vem vill möta en sugga med kultingar och galten hack i häl? Kvinna gick till ställe nr 3 och där var det igenväxt må jag säga. Är det inga som går i de skogarna längre? Varken svamp eller blåbär någonstans, suck!
Vi gick tillbaka till bilen och där i kanten växte det hallon.

Så jag plockade några stycken av busken, släppte ner de i korgen vartefter och plötsligt står voff där med nosen i korgen … Attans hund, han plockar upp de jag släpper ner, tuggar och spottar ut.

Hemma igen, gick vi upp i skogen bakom huset och plockade blåbär. Voff tyckte det var jättetråkigt när jag satt stilla på ett och samma ställe. Han har blivit en riktig pipsill. Jag fick ihop till en paj i alla fall, en hallon och blåbärspaj.

Det blir efterrätt i kväll för en gångs skull
Åkrarna såg fina ut och snart har vetet mognat

I kväll vill Iceman grilla och han tyckte jag skulle välja kött. Jag valde fläskfilé, jag gillar det alla dar i veckan. Till det blir det smashed potatis med vitlök och parmesan och en kall dragonsås.

Bakdag i dag, ska bli intressant att se det här brödet efter gräddning, jag tror det faller ihop och blir platt för det har jäst så mycket under dagen.

Till sist då!
16 arbetsdagar kvar att avverka, hur ska jag orka …
Bless bless

4 kommentarer på “En dag i skogen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s